Faculty/Staff Directory

 
Jay Seegars (Principal)

Steve Martin (6th Grade Assistant Principal)

Rhonda Norris (7th and 8th Grade Assistant Principal)                                                                                               

Administration                               

Linda Brewer (Secretary/Attendance)

Barbara Terrell (Secretary/Bookkeeper)

Office Staff
Emily Crocker (School Nurse)  Nursing Staff 

Joni McDade 

Tracy Woodson

Jeremy Wyatt 

Guidance Staff 

Mandi Cox (Media Specialist)

Cathy Mabry (Library Aide)

Library Staff 

Holly Banke (Language Arts)

Debra Creech (Math)

Holly Broom (Language Arts)

Amanda Ray (Math)

Patrice James (Language Arts)

Karen Lambka (Math)

David Morris (Social Studies)

Niki Mullis (Language Arts)

Pam Pace (Social Studies)

Christi Thompson (Science)

Mitzi Thorne (Science)

Matthew West (Math)

6th Grade Teachers

Shannon Bishop (Language Arts)

Julie Brown (Language Arts)

Stacey Cabaniss (Science)

Allison McManus (Social Studies)

Shannon Darby (Social Studies)

Travis Mullins (Math)

Sid Landers (Language Arts)

Christi Coomes (Math)

Michelle Crenshaw (Language Arts)

Claudia Powers (Math)

Marcia Simmons (Math)

Jennifer Swank (Science)

Marie Darstein (Math)

7th Grade Teachers 

Marilynn Bright (Math)

Beth Browning (Language Arts)

Jennie Bulman (Language Arts)

Kim Coggins (Language Arts)

Susan Edge (Science)

Joel Jacobs (Social Studies)

Carolyn Kennedy (Social Studies)

Rayna Powell (Math)

Kara Adkins (Science)

Pam Beck (Math)

Jody Stone (Language Arts)

Michelle Overstreet (Language Arts)

Jim Watts (Math)

8th Grade Teachers 

Derek Brown (Industrial Technology)

Peggy Dawkins (Drama)

Jennifer Diehn (Orchestra)

Leslie Hembree (Foreign Cultures)

Callie Owens (Keyboarding and Integrated Business Applications)

Larry Phillips (Physical Education)

Aimee Price (Art)

Lynn Morrow (Chorus)

Angie Thompson (Physical Education)

Tom Tucker (Art)

Frances Vaughan (Art)

Megan Irby (Band)

Jeff Johns (Physical Education)

Patrick West (CSI)

Exploratory Teachers 

Renee' Bruce (Special Education Teacher)

Jennifer Owens (Special Education Teacher) 

Special Education Teachers 

Ron Dorsey (In-School Suspension)

Maurice Stanton (School Resource Officer)

Kaitlin Murphy (Compass Computer Lab)

Support Staff